Dziś wszędzie pojawiają się doniesienia, że Stacja Kultura, biblioteka na dworcu kolejowym w Rumi, została w prestiżowym amerykańskim konkursie Library Interior Design Awards,  organizowanym co dwa lata przez American Library Association i International Interior Design Association, uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata w kategorii “Single Space Design”.

Otwarta we wrześniu 2014 roku biblioteka zaprojektowana przez Jana Sikorę wydaje się absolutnie zasługiwać na nagrodę (koniecznie zobaczcie zdjęcia “przed” i “po”; chciałoby się, żeby więcej dworców przebudowywano w ten sposób). Warto jednak nie poprzestawać na ekscytowaniu się polskim sukcesem, ale obejrzeć też pozostałe nagrodzone wnętrza. Mnie szczególnie ujęły “nory” w Madison Central Library, z przyjemnością bym się w takiej zaszyła.

Madison

Chciałabym, żeby sukces Rumi i wygląd pozostałych zwycięskich bibliotek unaocznił naszym samorządowcom, że biblioteka publiczna może być prestiżowym obiektem, przedmiotem dumy (będąc jednocześnie funkcjonalna i przyjazna użytkownikom i użytkowniczkom). Wciąż zdecydowanie za mało włodarzy gmin myśli w ten sposób o bibliotekach.

Źródło zdjęcia Stacji Kultura: FB Biblioteka Rumia, fot. Anna Jackowska