Jedną z większych bolączek polskiego świata książki jest to, że poświęcone literaturze miejsce w mediach wciąż się kurczy. Tym cenniejsze są oddolne inicjatywy tworzenia przestrzeni poświęconej książce. Choć tu z kolei mamy do czynienia z problemem nadmiaru i związaną z nim trudnością wyłowienia rzeczy naprawdę wartościowych (dotyczy to szczególnie blogów książkowych). Dlatego właśnie chcę się dzielić swoimi znaleziskami w tej dziedzinie.

Na pierwszy ogień idzie Baja vlog – vlog o książkach dla dzieci, w którym wydawczyni Joanna Tyluś-Malak i Anita Nogal, księgarka, twórczyni otwockiej księgarni Baja Book, dyskutują o książkach dla dzieci, szczegółowo prezentując omawiane pozycje. Rozmawiają żywo, z pasją, odwołując się do swoich doświadczeń dotyczących reakcji dzieci na konkretne książki. Widać, że to praktyczki, nie akademiczki. Po obejrzeniu odcinka ich programu mam wrażenie, że porządnie przejrzałam książkę i jestem w stanie ocenić, czy jest dla mnie interesująca.

Na zachętę odcinek poświęcony książkom Erica Carle, które sama odkryłam niedużo wcześniej i pewnie pojawią się tu jeszcze w innym kontekście.

Dodam jeszcze, że na Baja Vlog trafiłam dzięki fejsbukowej odsłonie świetnego bloga Zabawkator.pl (na którym książki też się pojawiają), a księgarnia Baja Book na zdjęciach robi takie wrażenie, że planuję się do niej wybrać na wycieczkę.