30 kwietnia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Independent Bookstore Day – Dzień Niezależnych Księgarń. W tym roku bierze w nim udział 400 księgarń w całym kraju, a wspierają m.in. Ann Pattchett, autorka Stanu zdumienia, oraz Neil Gaiman.

Ten ostatni jest dobrze znany ze wspierania instytucji i inicjatyw związanych z książkami, przede wszystkim ze swojego zaangażowania na rzecz bibliotek. 30 kwietnia – i tylko tego dnia – w księgarniach biorących udział w akcji będzie można kupić kolorowankę zawierającą 20 ilustracji autorstwa Chrisa Riddlla do cytatów z Koraliny, Księgi cmentarnej i Na szczęście mleko Gaimana. “Jeśli nie mieszkasz w USA, obawiam się, że musisz znaleźć przyjaciela, który odwiedzi księgarnię i kupi tę książkę dla ciebie” – napisał Gaiman na swoim profilu fejsbukowym. Ja zamierzam poszukać takiej osoby, a wy?

Przy okazji warto zacytować, co o niezależnych księgarniach, piszą organizatorzy i organizatorki akcji: “W świecie tweetów, algorytmów i pobierania plików cyfrowych księgarnie nie są umierającym anachronizmem. To żywe, oddychające organizmy, które wciąż rosną i się rozwijają”. Nie wiem, jak w Stanach, ale w Polsce takie stwierdzenie brzmi trochę jak zaklinanie rzeczywistości. Z drugiej strony rzeczywistość warto zaklinać, a przede wszystkim zmieniać, i o tych, którzy i które próbują to robić, przede wszystkim o inicjatywie Książki kupuję kameralnie, na pewno tu jeszcze napiszę. Tym bardziej, że stoi ona za wydarzeniem będącym swego rodzaju odpowiednikiem Independent Bookstore Day, choć w skali lokalnej – Warszawskim Weekendem Księgarń Kameralnych.